неділю, 26 липня 2020 р.


Православна моя Україна

(Перегляд літератури до Дня хрещення Київської Русі-України)

Краса минулого для душі мізерної нестерпна;
але, для душі, яка опанувала долю,- це ключ до релігії…
Ось чому минуле має таку магічну владу.
Все дрібязкове розвіялося , а прекрасне вічне
Світить з минулого, як зорі.


Відомо, що найціннішим скарбом храму душі людської завжди була віра. Цього року в Україні святкують 1032 рік з моменту Хрещення Київської Русі - України. Хоча прийняття православ’я на території Київського князівства відбувалося у кілька етапів, проте саме 988 рік вважають початком нової епохи давньоруської держави. З 2008 року ця подія відзначається щорічно на державному рівні 28 липня - у день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира.
Утвердження християнства на Русі - тривалий складний процес, що розтягнувся у часі на багато століть. Християнство – як і ряд інших сучасних світових релігій є одним із напрямків духовного повороту в історії людства.  Першою правителькою Русі, що офіційно прийняла християнство, стала княгиня Ольга, яка прийняла хрещення в Константинополі в 955 році.  Продовжити справу своєї бабусі   -  хрестити Київську Русь  - зміг лише князь Володимир Великий. Князь Володимир не тільки сам навернувся до християнства, але й посприяв тому, що християнство стало державною релігією Київської Русі. Народився майбутній князь 954 року в Києві. Період його князювання в Києві тривалий - 35 років - від 980 до 1015 року. Ключова подія - масове хрещення 988 року мешканців Києва, а згодом інших міст держави князем Володимиром Святославичем, у результаті чого християнство стало провідною релігією на Русі. 
Згідно з історичними даними, після хрещення Русі князь Володимир почав влаштовувати при дворі свята і благодійні обіди для простих людей, а також почав будівництво християнських храмів. Одними з перших з’явилися Десятинна церква, на яку князь виділив десяту частину своїх доходів. При церквах почали відкриватися школи та бібліотеки. У Десятинній церкві був похований князь Володимир і його християнська дружина Анна.
     Абонемент центральної районної бібліотеки запрошує своїх користувачів ознайомитись з переглядом літератури «Православна моя Україна», який покликаний переконати в бездоганній глибині, свіжості, актуальності християнства, в його відповідності животрепетним проблемам сьогодення.
На перегляді представлені культурологічні, краєзнавчі видання, книги про  історію, традицію християнства, його розвиток в Україні. Поряд з літературою історичного напрямку, перегляд  пропонує  твори В.Малика «Князь Кий», С.Скляренка «Володимир» та інші художні твори, які висвітлюють події тисячолітньої давнини.
        З історією християнства, його віровченням та практиками познайомить книга   О.О.Чигиринської «Християнство».                          Літописець Нестор в «Повісті минулих літ» розкриває вражаючу картину подвигу хрещення князя Володимира, який був до 998 року ревнитель язичництва.
Одна з визначних пам’яток доби Київської  Русі  - Біблія, яка є святою для всіх християн, кожна сторінка якої розкриває величну і водночас трагічну історію людства, його важливий духовний шлях у пошуках Бога. Вплив Біблії на масову свідомість Київської Русі через багатоголосу богословську літературу був значний. Біблія стала важливим джерелом християнства при правлінні  князя Володимира Великого.
Про те, як святий рівноапостольний князь Володимир  прийняв християнську віру від Константинопольської Церкви, ви дізнаєтесь з книги «Ілюстрована енциклопедія історії України» т.1. Краще осягнути минувшину вам допоможуть численні ілюстрації, карти, схеми.
Про подію, яка відбулася у 988 році на берегах Дніпра, біля стін Києва, про східнослов’янську православну цивілізацію, яка народилася в момент хрещення нашого народу князем Володимиром та про місто Київ,  яке є центром християнства і духовного збагачення розповідається  в книзі В.Духопельникова  «Володимир Великий».
На сторінках книги М.Ф.Котляра «Полководці Давньої Русі»  оживає яскрава, захоплююча оповідь про важкий і багато в чому ще загадковий період, коли християнство стало офіційною релігією Давньоруської держави. На широкому тлі епохи окреслені видатні діячі Київської Русі: князі Святослав, Ольга, Володимир.
Єдиний збережений храм Києва, який історики датують часом князювання рівноапостольного Володимира, - Софійський собор. Згідно із дослідженнями його фресок, початок будівництва припадає на 1011 рік, ще за життя святого князя Володимира, а завершив спорудження святині його син - благовірний князь Ярослав Мудрий. Про вивчення історії, архітектури, монументального живопису і написів-графіті   Софії Київської  можна ознайомитися, переглянувши сторінки журналу «Памятки України. Софія Київська».
У минулому жорстокому  ХХ  столітті сталося одне з великих чудес: уникнув варварської руйнації Володимирський собор. Його - перлину, красу і гордість Києва  - намірилися висадити у повітря одним із перших у 1934 році. Але Володимирський  -  вистояв. Розповідь про ці події, історію спорудження собору, неповторні розписи  цілого сузір’я видатних митців – усе це ви знайдете у книзі   В.Г.Киркевича «Володимирський собор у Києві».
Монументальна скульптура здавна відігравала важливу роль у житті людського суспільства. В Києві височить памятник святому  Володимиру. З процесом будівництва монумента повязано багато цікавої інформації, історичних фактів, а також легенд і бувальщин. Автори  Л.І.Толочко, О.В.Грибовська в книзі «Памятник святому князю Володимиру» розгортають процес створення першого скульптурного монумента в місті.
Пропонуємо вашій увазі також книги, які розкажуть правду про минуле  - хрещення Київської Русі:  В.Білінський «Україна - Русь», «Видатні постаті в історії України (ІХ – ХІХ ст.), І.Ломачинська «Монастирі України», «Православні святині Києва» та інші.
Свято Хрещення давньої України нагадує нам про одвічні християнські цінності - правду, добро, милосердя, любов до ближнього.  Потужний потенціал християнства дає нам імпульс для єдності. Пам’ятаймо, що лише разом ми зможемо розбудувати вільну європейську демократичну Україну.




Немає коментарів:

Дописати коментар