понеділок, 30 вересня 2024 р.

Честь і слава незламним захисникам (книжкова викладка до Дня захисників і захисниць України та Дня українського козацтва)



На вшанування мужності та героїзму захисників та захисниць незалежності та територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг українського народу, всіх тих, хто не пошкодував життя, виборюючи вільне майбутнє України Зіньківська публічна бібліотека організувала в читальному залі книжкову викладку літератури.

В  книгах, які розміщені на виставці, говориться про те, що  справжні герої – серед нас! І ніхто окрім нас не захистить свою землю, свою державу, свої святині, свою родину!

          Ми дякуємо всім, хто боронить нашу країну і тим, хто віддав життя за Україну.

         Будьмо незламними, будьмо вірними, будьмо єдиними в нашому справедливому прагненні до Перемоги! До Волі, Свободи, Гідності, Демократії!

         Слава Україні! Слава Захисникам та Захисницям України!  Героям слава! Слава нації! Смерть ворогам!

неділя, 29 вересня 2024 р.

ВІТАЄМО З ВСЕУКРАЇНСЬКИМ ДНЕМ БІБЛІОТЕК

 



Сьогодні бібліотечна спільнота України відзначає своє професійне свято.

І хоч якби важко не було нам сьогодні, в реаліях військового часу ми не полишаємо своєї місії – бути для читача точкою опори та простором спільних дій, передаємо кожному свою любов до книги та знань, разом з іншими представниками галузі культури зберігаємо та примножуємо культурні надбання нашого народу. 

Свято подарувало нам привітання від керівників громади та читачів! 











    А ми в свою чергу щиро вітаємо колег, читачів, ветеранів бібліотечної галузі, всіх, хто долучається до нашої діяльності та підтримує українські бібліотеки зі святом! Бажаємо, щоб навіть у цих складних і важких буднях вас завжди підтримував невичерпний оптимізм, віра в перемогу Добра над злом, нехай зігрівають ваші серця теплі посмішки ваших читачів, нехай повняться полиці наших бібліотек яскравою сучасною книгою українських та зарубіжних авторів. Бажаємо тепла та затишку, миру та спокою вашим родинам! Віримо в Україну і ЗСУ!







пʼятниця, 27 вересня 2024 р.

«Бабин Яр: пам’ять на тлі історії» (до Дня пам’яті трагедії Бабиного Яру)

 


Нестерпним болем повен Бабин Яр.

Тисячоліттям тугою волає.

Безсилі тиша тут і календар

І берегів у пам’яті немає.

Крізь землю проростуть дерева тут кістками,

І пеститиме їх примхливим вітерцем,

Оголюючи тлін, болючий камінь,

Немов на глум, залишений живцем…

                       ( видатний єврейський поет Перец Маркіш)

В історії нашого народу багато трагічних сторінок. Однією з них є Бабин Яр - символ трагедії Голокосту та нацистських злочинів на українській землі.

Бабин Яр… Одна з найстрашніших сторінок літопису зла та страждань, написана людською кров’ю. Тут розстрілювали, тут спалювали трупи і тут просівали попіл. Це всесвітньо відоме місце трагедії, що стала символом Голокосту, найбільший інтернаціональний цвинтар в Україні. За два дні 29-30 вересня 1941 р. розстріляли в цьому яру 33 771 особу – практично все єврейське населення Києва. Загальна ж кількість жертв за час окупації сягнула близько 200 тисяч.

Трагедія Бабиного Яру відзначається в Україні на державному рівні  29 вересня й є свідченням того, що в пам’яті народу подібні скорботні події не мають жодних часових проміжків і будь-яких термінів – вони завжди живі, так само, як є живим біль втрати за кожним, хто пройшов дорогою смерті й поліг у братській могилі Бабиного Яру.

Через вісім десятиліть після масових розстрілів, скоєних нацистами в цьому урочищі, а потім спалення ними тіл, щоб замести сліди своїх злочинів, – світ знову побачив обгорілі тіла загиблих у Бабиному Яру. Цього разу – внаслідок російської ракетної атаки.  Вкотре росія з несамовитою жорстокістю намагається розтоптати, знищити, захопити Україну і поневолити її народ.


До Дня пам’яті жертв Бабиного Яру абонементом відділу обслуговування  для  користувачів підготовлено книжкову виставку «Бабин Яр: пам’ять на тлі історії». На ній представлені документальні видання, публікації, прозові та поетичні твори,  що розкривають тему трагедії Бабиного Яру на тлі подій Другої світової війни.

 


У виданні «Друга світова війна в історичній пам’яті України» у розділі 17.Голокост відображені матеріали про систематичне знищення українського народу з перших днів війни. В книзі підкреслено, що зловісним символом масових страт мирного населення стало урочище Бабин Яр у Києві у 1941 році.


«Ілюстрована  історія Києва» - в цій книзі розповідається про Київ, який у 1941 році був під окупацією у німців. Гітлерівці відразу  вдалися до масових розправ з єврейським населенням, поклавши на нього  відповідальність за пожежу на Хрещатику. Вони людей  групами по 100 – 200 осіб направляли до Бабиного Яру, де відбувалися розстріли. Ще довго над тим яром стояв моторошний стогін і ворушилася земля…


З перших епічних спроб актуалізації трагедії Бабиного Яру в українській літературі можна вважати роман Докії Гуменної «Хрещатий Яр. Київ 1941–1943» (написаний по свіжих споминах одразу по закінченні війни). Твір названо романом-хронікою, що засвідчує прагнення письменниці описати пережите. Адже під час нацистської окупації Докія Гуменна перебувала в Києві і  описувала атмосферу міста, переповнену чутками, від яких «волосся стає дибки»: киян вражають розповіді: «як там над яром строчив  кулемет і змітав у яр, як німці кидали одну-дві гранати, й земля присипала тисячі, може, недостріляних, може, живих, як електричним струмом убивали...».


Про книгу  Анатолія  Кузнєцова «Бабин Яр»  краще сказати словами самого  автора : «Я пишу так,  начебто присягаюся за юридичне свідчення на найвищому чесному суді і відповідаю за кожне слово. У цій книзі оповіджено тільки правду – ТАК ЯК ЦЕ БУЛО.»


Маріанна Кіяновська за книгу поезій «Бабин Яр. Голосами.» отримала Шевченківську премію. Саме через неї промовляється недоговорене, її голосом говорять живі…  «Ці вірші не я пишу, вони самі приходять удень і в ночі. Усі ці історії не придумані – це не я, це вони мною говорять».

Здавалося, це жахіття залишилося назавжди в минулому. Але через понад  80 років  в Україні, у центрі Європи, це знову повторилося. Розстріли, масові поховання. Ті, хто влаштовував геноцид у 1941-му, і ті, хто влаштовує його в Україні сьогодні, однакові злочинці. Вічна пам’ять жертвам трагедії Бабиного Яру. Вічна пам’ять усім невинно убієнним.

Людство, на хвилину зупинися.

У минуле спомин простели,

Над святою пам’яттю схилися

Тих, що безневинно полягли…






 



 




середа, 25 вересня 2024 р.

Оберіг для хоробрих сердець


 Українські бійці вже понад 940 днів дають відсіч російській агресії. Вони  - наші захисники та захисниці, надія і опора. Вони - хранителі спокою та мирного неба над нами.

         25 вересня у Зіньківській публічній бібліотеці для дорослих з метою підтримки воїнів,  які захищають незалежність і територіальну цілісність України, пройшов майстер-клас «Оберіг для хоробрих сердець» по виготовленню Янгола-охоронця.


Ведуча заходу, бібліотекар Ольга Житник,  розповіла запрошеним, учням Зіньківського ліцею ім.М.Зерова, що таке оберіг та його властивості.        Майстриня, бібліотекар ВОД ЗПБ Інна Мисик розповіла про значення янгола-охоронця в житті кожного з нас, про послідовність роботи,  вчила поєднувати кольори та розміри майбутніх оберегів.



Учасники майстер-класу створили своїх неповторних янголів-охоронців, яких передадуть своїм рідним та знайомим, які воюють за нашу з вами свободу.


 

Разом з дітьми ми щиро віримо, що ці обереги, ці янголи-охоронці, в які кожен з учасників вклав часточку свого серця та віри, захищатимуть наших воїнів і вони живими повернуться додому.








пʼятниця, 20 вересня 2024 р.

Перегляд літератури «Україна бажає миру!» (до Міжнародного дня миру )



 

Людина створена природою

для миру, а не для війни, 
народжена для радості, 
а не для горя…

                                                       /Франсуа Рабле/

 

21 вересня Україна та увесь світ відзначають Міжнародний день миру, запроваджений Генеральною Асамблеєю ООН в 1982 році. 

 Він присвячений миру у всьому світі, а саме відсутності війни та насильства.

Сьогодні мир для України - це усвідомлена мета й боротьба за право жити у власній державі. Найвищу цінність миру відчула кожна українська родина, за нього борються наші захисники. Кожен з нас може наближати мир, як і нашу перемогу на своєму фронті, зміцнюючи своїми діями любов до Батьківщини, до її історії, звитяги наших героїв!

Споконвіку наша країна була нацією вчених, воїнів і хліборобів. Відвагою наших предків стверджувалася наша свобода, яку відстоюємо зараз, прагнучи саморозвитку, демократичних цінностей і миру в усьому світі.

У наш час, коли в Україні лунають постріли та проливається людська кров, це свято особливе. Цього дня низько схиляємо голови перед тими людьми, які   підтримують  найцінніше на цій планеті – мир, людське життя, право мати над головою мирне небо.   

Кожен свідомий українець мріє про якнайшвидшу перемогу України у війні, про повернення рідних, близьких, друзів, про мирне небо, про світле майбутнє дітей.

З нагоди цього свята читальний зал бібліотеки пропонує для своїх користувачів перегляд літератури «Україна бажає миру!», де представлені книги які розкривають значущість боротьби за мир для людини будь-якої країни, показують відвагу наших воїнів у сучасному протистоянні з ворогом. Ознайомившись, пропонуємо замислитися над глибокими питаннями війни і миру на Землі.


Колектив Зіньківської публічної бібліотеки вітає всіх з Міжнародним Днем Миру! Сподіваємося, що скоро мирне небо запанує над нашою улюбленою країною!

Хай в цей вересневий день в кожну домівку прилетить Голуб миру з добрими звістками! Хай мирним буде небо над Україною! Божих благословінь вашим родинам та впевненості у завтрашньому дні!

Як хочеться,

Щоб тихо ніч пройшла!

Як хочеться,

Щоб світлий день настав

Щоб Україна в мирі зажила,

І щоб ніхто, нікого не вбивав!!!

Віримо у ЗСУ!

Віримо у ПЕРЕМОГУ!

Чергове навчання із цифрової грамотності

 



Чергову консультацію для відвідувачів бібліотечного Хабу провела бібліотекар-координатор Лариса Криштопа.

Зокрема, користувачка ознайомилась з основним функціоналом пошукового додатку Opera та мала змогу подивитися улюблений серіал!

Запрошуємо Вас приємно провести час з користю для себе в нашому Хабі цифрової грамотності!

четвер, 19 вересня 2024 р.

Консультуємо і навчаємо цифровій грамотності

 


Продовжуємо консультувати і навчати цифровій грамотності наших користувачів. До Хабу цифрової освіти при Зіньківській публічній бібліотеці завітала користувачка з проханням навчитися пошуку відео у YouTube.

За допомогою координатора Хабу Ольги Житник відвідувачка навчилася шукати серіали та цікаві відео у YouTube.

Запрошуємо користувачів та гостей міста завітати до нашої книгозбірні та скористатися можливістю безкоштовного навчання та здобуття навичок з цифрової грамотності!

Продовжуємо навчати цифровій грамотності

 


Хаб цифрової освіти, що діє при Зіньківській публічній бібліотеці продовжує навчати користувачів в рамках проєкту "Здобуття цифрових навичок у бібліотеках-Хабах цифрової освіти".

Координатор Хабу бібліотекар Ольга Житник провела консультацію "Оплата комунальних послуг через Приват 24".


четвер, 12 вересня 2024 р.

Навчання в Хабі цифрової освіти

 


Чергове навчання із цифрової грамотності для мешканців громади організувала бібліотекар-координатор Лариса Криштопа в Хабі цифрової освіти Зіньківської публічної бібліотеки.


Присутні вчилися основам комп’ютерної грамотності та знайомилися з ресурсами Інтернету за допомогою курсів на платформі Дія. Освіта.



Зокрема, переглянули онлайн-серіал «Аналітик із кібербезпеки», завдяки якому вчилися захищати свої персональні дані на різноманітних девайсах.
Приємне спілкування, позитивні емоції та нові знання – результат навчання. Завітайте до Хабу нашої бібліотеки і ви не пожалкуєте!



Зіньківська публічна бібліотека запрошує скористатися бібліотечними послугами



 











 










вівторок, 10 вересня 2024 р.

Навчаємося цифровій грамотності


Хаб цифрової освіти, який діє на базі Зіньківської публічної бібліотеки, продовжує навчання користувачів в рамках проєкту «Здобуття цифрових навичок у бібліотеках – Хабах цифрової освіти».


На черговому занятті користувачі бібліотеки з допомогою координатора проєкту, бібліотекаря Ольги Житник пройшли навчання за темою «Як захиститися від фейків та дезінформації».


Запрошуємо усіх жителів нашої громади завітати до нашої книгозбірні та безкоштовно отримати доступ до платформи «Дія. Цифрова освіта», а також пройти навчання з медіаграмотності та покращити свої навички цифрової освіти.

 

До краю рідного душею пригорнись. (краєзнавчі посиденьки)

 

         Улюбленому місту, яке нещодавно відсвяткувало свій ювілей – 420 років з дня заснування та річницю визволення міста від нацистських загарбників, були присвячені краєзнавчі посиденьки, які відбулися в читальному залі Зіньківської публічної бібліотеки. В святковій залі зібралися ті, для кого Зіньків – це його маленька Батьківщина, хто стоптав тут не одну стежину, народився тут і став на крило, хто приїхав сюди колись і, закохавшись, залишився назавжди, ті, у кого ще тільки починається життєва дорога від отчого порогу. Цей захід став ще однією нагодою зізнатися в любові своєму місту, землі, на якій виріс,  наголосити за що ми цінуємо її та чим пишаємося, згадати всіх,  хто боровся і бореться сьогодні за її незалежність, принести шану всім, хто віддав своє життя за свободу та щастя рідного краю.






         Ініціативу працівників бібліотеки про організацію такого заходу підтримала  історик, знана краєзнавиця Леся Літвішко, яка давно закохана в наше місто і погодилася розповісти про його відомих людей, перегорнула сторінки вже виданих за її участі краєзнавчих видань та познайомила присутніх з новою книгою, яка готується до видання. 


         Все своє життя прожив у місті Федір Крохмаль, який поділився спогадами про зростання та юність на зіньківській землі. Став наш Зіньків дорогим і серцю Віталія Друмова, який проживає в місті з родиною з 1973 року. Кожен з них  побажав місту подальшого процвітання та розбудови.


         Свою любов до «маленької зірки з назвою Зіньків» висловлювала молодь – учні Зіньківського опорного ліцею №1 Литвиненко Ліана та Миколова Зоряна.



         В авторському виконанні лунали поезії наших поетів-краян: Ганни Литовець-Гайдаш, Лідії Педорченко, Майї Ландик, Ніни Вощинської.





Окрасою заходу стали також пісні у виконанні викладача  Зіньківської музичної школи ім. Порфирія Батюка Володимира Найди та учениці школи Лізи Ващук.



А ще наш зал притягував погляди прекрасними роботами зіньківських майстринь Світлани Кириченко, Надії Влох та  Лідії Петренко.

Дякуємо нашим відважним захисникам та захисницям за можливість жити в мирному місті, берегти та примножувати краєзнавчу криницю своєї рідної землі.