понеділок, 28 серпня 2023 р.

«Цінуй, народе, воїнів своїх, вони за твою доленьку вмирають»

 

«Цінуй, народе, воїнів своїх, вони за твою доленьку вмирають»

(до Дня пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України)


Поклін вам низький, любі, до землі

За те, що нам дали можливість жити,

За те, що не здалися у вогні,

Навчили Україну нас любити.

     

        Це не єдиний день у році, коли ми згадуємо, віддаємо шану, розповідаємо про тих, хто віддав життя, щоб відстояти Україну, її державність, незалежність і соборність. Але це особливий день, нагода для всіх у суспільстві разом зосередитися на пам’яті, шані і вдячності.

24 серпня 2019 року Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про відзначення 29 серпня Дня пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Відзначення Дня пам’яті захисників України саме 29 серпня обрано не випадково, бо саме в цей день у 2014 році, в ході російсько-української війни та Іловайської операції відбувся потужний прорив української групи військ з російського оточення, де проявився масовий героїзм добровольців і військових, та загинула найбільша кількість українських воїнів.

         Тисячі смертей з 2014 року. Тисячі особистих трагедій. Іловайськ, Донецький та Луганський аеропорти, Дебальцеве, Савур-Могила, Зеленопілля… З 24 лютого 2022 року кривавий агресор «повторив» свої злочини Маріуполем, Бучею, Харковом, Охтиркою і тисячами інших міст і сіл нашої країни...

         Ті трагічні події російсько-української війни розгорталися на сході України, саме на полях соняхів, які вже поспіли. І саме під цими соняхами сотні захисників України в боротьбі з ворогом поклали своє життя на вівтар свободи та незалежності нашої країни. Саме тому офіційним символом Дня пам’яті загиблих захисників України є жовтогарячий соняшник.

         З нагоди вшанування Дня пам’яті захисників України на абонементі Зіньківської публічної бібліотеки представлено перегляд літератури «Цінуй, народе, воїнів своїх, вони за твою доленьку вмирають».До уваги користувачів представлені  книги, які описують Іловайську трагедію та війну на Сході України, документальні матеріалами  цих трагічних подій  та про героїзм наших захисників.  Крім цих видань представлені  інформаційні матеріали про жителів Зіньківщини, які віддали своє життя за незалежність України. Це книги Євгена Положія «Іловайськ», Юлії Ілюхи «Східний синдром»,  Романа Зіненка «Війна, якої не було», Ірини Вовк «На щиті. Спогади родин загиблих воїнів», Сергія Жадана «Інтернат», Гаськи Шиян «За спиною», Ганни Волкової «Якби не війна…», Людмила Охріменко «Оскар»  та інші.


     «Іловайськ» Євгена Положія  - книга про мужність, неймовірний героїзм і людяність українських солдатів і офіцерів, бійців добровольчих батальйонів, всіх тих, хто опиняється в кінці серпня 2014 року в «Іловайському котлі». Це чесна книга про війну, яка, як відомо, нікого ще не зробила краще, натомість, серед крові, вогню та заліза люди залишаються людьми.


      Роман  Юлії Ілюхи «Східний синдром» присвячується воїнам, полеглим за український Донбас. Це книга про любов і дружбу, про зраду і ненависть. Але, передусім, це книга про те, як змінює життя героїв - і самих героїв - війна. Це оповідь про людей, які повернулися з війни тілом, не повернувшись душею.     «Війна, якої не було. Хроніка Іловайської трагедії» (у двох томах). Автор - Роман Зіненко, колишній морський піхотинець, доброволець батальйону «Дніпро-1», був у Іловайську з 18 серпня і до виходу з оточення. Два томи «Війни, якої не було» - це хроніка. По днях, з 7 до 31 серпня, розписана іловайська операція. Хроніка грунтується на спогадах близько семисот бійців і офіцерів, журналістських розслідуваннях, фотографіях, відео.     «На щиті. Спогади родин загиблих воїнів» (тритомник). Авторка - Ірина Вовк, журналістка, волонтерка. Іловайська трагедія закарбована у першому томі «Щита». Родини загиблих діляться спогадами про тих, хто опинився на війні у перші місяці. Якими вони були до бойових дій, як опинилися на сході, як спілкувалися з родинами…     Сергій Жадан «Інтернат». Січень 2015 року. Донбас. Паша, вчитель однієї зі шкіл, спостерігає, як лінія фронту неухильно наближається до його дому. Стається так, що він змушений цю лінію перетнути. Щоби потім повернутись назад. І для цього йому щонайменше потрібно визначитись, на чиєму боці його дім.


     Роман Гаськи Шиян «За спиною» - не так історія про війну на Донбасі, як про те, як це - жити в країні, де триває війна. Особливо, коли ти намагаєшся всіляко оминати та ігнорувати цю тему. Це монолог-сповідь 27-річної Марти, яка побудувала успішну кар’єру в ІТ та насолоджується комфортним життям. До якоїсь миті. Допоки її хлопець не отримує повістку…      Книга відомої полтавчанки Ганни Волкової «Якби не війна...» про тих, хто поклав своє життя, боронячи незалежність України. Хто виніс катування бойовиків у полоні, але не зломився морально. Хто втратив на війні своїх дітей, чоловіків, друзів і має сили боротися з агресором далі.


      Найкращий роман на воєнну тематику 2021 року «Оскар» Людмили Охріменко, який отримав спеціальну відзнаку міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова». Цю книгу подарувала нашій  бібліотеці сама автор, кримчанка, яка зараз проживає в Харкові. У ній йдеться про долю українського офіцера - спецпризначенця, який на початку 2015 року потрапляє у полон до російських окупантів. Він мріє про втечу з першого дня неволі і робить усе для того, щоб здійснити задумане. Ця книга про людину, чоловіка, кримського татарина, що свято вірить у силу життя.

        Сьогодні, День пам’яті захисників України, які загинули за незалежність України, набуває особливого значення, адже саме за нашу суверенну державу, право жити та працювати під мирним українським небом, її волелюбний народ зараз бореться з ненависним ворогом. Ми схиляємо голови у вдячності перед тими, хто тримав і тримає небо над нашими містами, даючи нам можливість у цей час вчитися, працювати тут, у тилу, схиляємо голови у глибокій скорботі перед пам’яттю наших земляків, які поклали життя задля нашої незалежності від агресора. І доки жива ця пам’ять - доти Україна нездоланна. Боротьба продовжується. Найкращі сини і доньки України продовжують її ціною життів.

Не Україна цю війну почала, але Україна її завершить! Перемогою! Слава Україні! Слава Героям України!

Немає коментарів:

Дописати коментар