пʼятницю, 7 липня 2023 р.

Народознавчий вернісаж «Ти пливи віночку, водою пливи…»

 

Народознавчий вернісаж «Ти пливи віночку,

 водою пливи…»


      З нагоди свята Івана Купала на літньому майданчику біля книгозбірні для користувачів бібліотеки  був проведений народознавчий вернісаж «Ти пливи віночку, водою пливи…». Ведуча заходу, бібліотекар відділу обслуговування Валентина Зеленська, ознайомила присутніх із релігійними звичаями та народними традиціями відзначення Дня Івана Купала, що припадає на 7 липня. Багато таємниць  розкриє  ніч на Івана Купала… Вважається, що в цю ніч ходить щастя людське по землі. Зілля-квіти, роса і вода набирають цілющої сили. Тільки цієї ночі зацвітає папороть – квітка щастя. Невідомо, чи комусь вдавалося знайти ту квітку, але шукали її вічно…



      Вона підкреслила, що це свято є одним із найдавніших і найбільш улюблених в народі. Після прийняття християнства, Свято Івана Купала переплелося з православним святом Народження Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна, що, однак, майже ніяк не позначилося на традиціях його відзначення. Народ має свої уявлення про це свято. За народним повір’ям, саме у цей день Іоанн Хреститель освятив воду та прогнав злі сили. Особа Івана Хрестителя особлива, незвичайна, визначна. Він - пророк, мученик, хреститель… Про хрещення і покаяння в гріхах оголосив, про появу Месії - Ісуса Христа - прорік, якого в ріці Йордані охрестив. Він віддав своє життя служінню Богові, своєму народові: проповідував і навчав.

       В цей день існує багато цікавих традицій і ритуалів, пов’язаних із природою, травами і квітами, одна з яких – плетіння вінків із живих квітів. Як зробити собі найкрасивіший і ніжний віночок із квітів, які хитрощі і тонкощі потрібно для цього знати, розповіла користувачам бібліотекар. 


     Ведуча наголосила, що в основі купальських обрядів лежать культи вогню, води і рослинності. За народним звичаєм, цього дня молодь зі співами й жартами прямує до річки, розкладає вогнища й танцює навколо них. Важливий момент свята – стрибання через вогонь попарно – хлопець з дівчиною. Це своєрідний ритуал очищення, щоб бути сильними та здоровими. Обрядові ігри та вірування супроводжуються купальськими піснями, веселими забавами, хороводами, плетінням вінків та гаданнями. Свою розповідь бібліотекар пересипала цитатами із книг про це свято, зокрема, про один з найпоетичніших звичаїв нашого народу – пускання вінків на воду, Ольга Кобилянська писала: “…вдивлялися всі дівчата на веселі хвилі, куди й як несуть вони вінки. Понесуть їх далеко чи близько? До милого чи до чужого? І пливуть вінки з золотистими вогниками, віщуючи дівочу долю, а дівчата співають: ”Пливи віночок за водою, пливе доля за тобою”.

     Учасники заходу з цікавістю розглянули книжкову виставку «Дива купальської ночі».  Представлена література знайомить присутніх з культурою побуту українського народу, з історією виникнення свята Івана Купала, пов’язаними з цим днем звичаями, обрядами, прикметами, повір’ями та традиціями святкування.


     Окрасою виставки стали книги: «Свята, традиції, звичаї», «Народні обряди і свята», «Українська міфологія», «Українське народознавство», «Етнологія для народу», «Усна народна творчість», «Світогляд українського народу». В них розкривається суть вабливої магії купальської ночі з її чарами, обрядами та несподіваними перетвореннями. Завдяки народному обряду з’явилися найрізноманітніші літературні шедеври: «Вечір проти Івана Купала» М. Гоголя, «На Івана на Купала» М. Черемшини, «Ніч на Івана Купала» А. Тесленка, «Ніч на Івана Купала» М. Бажана, «Ніч під Івана Купала» М. Старицького, «На Івана Купала» М. Стельмаха, фольклористична праця Л. Українки «Купала на Волині» та інші..


      Щиро вітаємо всіх зі святом Івана Купала! Бажаємо добрих надій і світлої любові, великої радості та  удачі, міцного здоров’я і хороших людей на шляху! Перемоги і Миру!





Немає коментарів:

Дописати коментар