Віртуальна виставка "Українська література: новинки видавництв"


Українська література – явище складне й багатогранне. В історії розвитку нашої літератури були періоди злетів і падінь. Тому, певно, одні імена ми знаємо, нам відомі їхні твори, або, принаймні, знайомі з тематикою творчості; інші ж досі залишаються в тіні в силу різних причин.
З даної віртуальної виставки користувачі можуть дізнатися про нові, недостатньо відомі твори сучасних українських авторів, а також перевидання книг, що стали справжніми літературними перлинами.
 Мосендз, Леонід. Останній пророк / Леонід Мосенз; упор. Івана Дзюби. – К.: Либідь, 2018. – 544 с.
Цей роман — гідний внесок напівзабутого українського письменника у світову «Бібліану». Це — своєрідна енциклопедія палестинського життя перед Христом, талановито й доскіпливо відтворена блискучим знавцем Біблії, як і суто історичних реалій та богословських трактатів. Унікальний щодо постаті головного героя — Івана Хрестителя — роман Леоніда Мосендза, власне, про становлення особистості юнака-вибранця, глибоко впевненого у своєму призначенні — стати Предтечею у найширшому сенсі цієї Божої місії. Перед читачем — завжди актуальне послання до тих народів, що, подібно до давніх юдеїв під римським пануванням, і дотепер шукають шляхів здобуття справжньої незалежності. За всієї своєї епічності вишуканий художній текст є напрочуд ліричним, сповненим непідробних і незникомих людських почуттів.
Нове видання роману супроводжується інформативними статтями про Леоніда Мосендза та його останній твір літературознавців Елеонори Соловей, Богдана Кравціва та Івана Дзюби.
 Віленський Юрій. Віктор Некрасов. Портрет життя. – К.: Дух і Літера, 2018. – 328 с. (Серія «Постаті культури»).
Віктор Платонович Некрасов (1911–1987) – письменник і правозахисник. Один із очільників руху спротиву в Україні, автор першої правдивої оповіді про війну. Більшу частину життя писав про Київ. Через виступи у Бабиному Яру і проти політичних арештів змушений був емігрувати. В основі книжки значно перероблена і доповнена перша біографія письменника.
Сам автор пише, що твір представляє собою «фактично першу спробу цілісного життєпису». Ю. Віленський став на кілька кроків ближче від багатьох, хто писав про письменника, — надто у розкритті феномену цього літератора, чию повість «В окопах Сталінграда» в американській критиці називали найкращим прозовим твором про Другу світову війну. Згадаймо точні рядки Сергія Довлатова: «Громадська біографія Віктора Некрасова — парадоксальна. Вурдалак Йосип Сталін нагородив його премією. Зайдиголова Микита Хрущов виганяв з партії. Посередній Брежнєв видворив з СРСР. Чим ліберальніший вождь, тим Некрасову більше діставалось».
Курков А.Ю. Сірі бджоли: роман / Андрій Курков; пер. з рос. К. П. Ісаєнко; худож.-оформлювач О.А. Гуталова. – Харків: Фоліо, 2018. – 300 с.
 …У селі Мала Староградівка, яке знаходиться в так званій сірій зоні, залишилися жити лише двоє  - пенсіонер сорока дев'яти років  Сергій Сергійович і його колишній однокласник Пашка. І вони, маючи абсолютно протилежні погляди на життя, змушені миритися, хоча до одного заходять в гості українські військові, а до іншого - сепаратисти. Головна турбота Сергійовича - як і куди з настанням весни відвезти подалі від війни своїх бджіл - всі шість вуликів. Відвезти туди, де не стріляють, щоб згодом у меду не було присмаку війни. Зібравшись у дорогу, бджоляр і сам поки не уявляє, які випробування чекають на нього і на його бджіл. Після не зовсім вдалої зупинки біля Запоріжжя він вирішує їхати з бджолами до  Криму, до татарина, з яким познайомився понад двадцять років тому на з'їзді бджолярів. Він навіть уявити собі не може, що літо, проведене в Криму, навчить його не довіряти не тільки людям, а й власним бджолам.
Дочинець М.І. Вічник / Мирослав Дочинець. – Мукачево: Карпатська вежа, 2017. – 280 с.
 Роман «Вічник», що вийшов друком у далекому провінційному  видавництві у Мукачеві, без жодних промо-акцій у рік виходу (2012) перебував тривалий час перебував серед лідерів продажу книгарні «Є». В інших книгарнях ситуація схожа. Тобто виявляється, що феномен, коли українська книжка добре продається в Україні без жодної «розкрутки», можливий.  Ба більше: роман закарпатця  Мирослава Дочинця потрапив до претендентів на Шевченківську премію з літератури.
Перед нами розгортається непросте життя незвичайної людини на тлі буремного ХХ століття. Сам автор зізнається, що прототип головного героя «Вічника» — знаменитий знахар Андрій Ворон, який прожив 104 роки. Очевидно, саме велика цікавість читачів до постаті мукачівського філософа-одинака сподвигла прозаїка створити белетризовану версію життя Андрія Ворона – зустріч зі старцем, за свідченням автора, мала світоглядний вплив на нього. Протягом усього часу їх дворічного знайомства Мирослав Дочинець списав кілька зошитів розповідей старого.
Пагутяк Галина. Жорстокість існування: Книга есеїстична: роман-есей, есеї, щоденникові записи / Галина Пагутяк. – Львів: ЛА «Піраміда», 2017. – 280 с.
 Дуже вiдверто але й без зайвого блюзнiрства - про смерть, страти, тортури, бiль, голод, про все те, що ми прагнемо викреслити з власної свідомості, так, наче всіх цих речей не iснує взагалi. Але на жаль все це є незалежно від нашого бажання. Життя саме по собі дуже жорстока рiч, а люди намагаються зробити його ще більш жахливим, та жорстоким. І в цьому, хочу зауважити, вони дiють досить успішно, незалежно вiд нацiональностi, релiгiї, що сповідають, суспiльного ладу, тощо.
Галина Пагутяк про свій твір: «Це річ, яку я написала кілька років тому. Вираз взяла з роману Германа Гессе "Нарцис і Гольдмунд". Питання страждань, викликаних жорстокістю, завжди мене хвилювало.
Жорстокість в людській цивілізації - це наслідок хибних думок і уявлень, наприклад, що риби не відчувають болю чи рослини. Останній розділ називається "Культура самознищення"».
Книга складається з однойменного роману-есею та збірки есеїв «Дім мови, дім смутку», а також щоденникових записів «Бетон».
Пагутяк Галина. Сентиментальні мандрівки Галичиною та інші історії / Галина Пагутяк. – Львів: ЛА «Піраміда», 2018. – 304 с.
 Вивчати рідний край можна по-різному. Дехто читає товсті і не дуже (якщо вони є) монографії, інший слухає розповіді місцевих інтелектуалів (і не лише їх), традиційно прикрашені романтичними історіями. А можна у зручному взутті та вигідному одязі в погожу днину мандрувати вздовж річок і потічків, глядати краєвиди, милуватися архітектурними спорудами, які залишили нам час і люди, та множити уяву, підкріплюючи її історичними та іншими відомостями.
Галина Пагутяк вирішила об’єднати всі ці варіанти і занотувати свої знання та емоційні важення про містечка й села, розташовані на Дрогобицько-Самбірському Підгір’ї. Так постала книжка «Сентиментальні мандрівки Галичиною».
До нового видання подорожніх нотаток Галини Пагутяк "Сентиментальні мандрівки Галичиною", суттєво доповненого, ввійшли також повість "Лебедин" та нарис про холеру 1831 року в Галичині "Зажинки смерті". На шляху незвичної мандрівки углиб історії письменниця намагається збагнути таїну зниклого міста Лебедина біля Львова та осмислити трагедію холерної епідемії, яка спричинила спалення опирів. відгомін про які зафіксував навіть Іван Франко. Мандрівки Східною Галичиною, вважає авторка, відроджують у нашій пам’яті занепаді та спустошені галицькі міста і села, повертають їх безцінні пам’ятки з забуття.
Запрошуємо до читального залу та абонементу Зіньківської ЦРБ прочитати ці та інші не менш цікаві книги, що нещодавно надійшли до фондів нашої книгозбірні. Дізнаваймось про нове, відкриваймо для себе нові чи призабуті твори  українських письменників!

Немає коментарів:

Дописати коментар