Віртуальна виставка "Від фантазії до науки"


Від фантазії до науки
(віртуальна виставка)

Давно відомо, що найбільші відкриття роблять люди, що мають образне або добре розвинене абстрактне мислення. Чимало великих вчених прийшли до науку через… літературу, яку читали в дитинстві. Що це за книжки, запитаєте ви? По-перше, це фентезі. Цей жанр переважно підлітковий, хоча його читають і дорослі. Хоч він і не дає об’єктивного розуміння реальної картини світу і є близьким до літературної казки, натомість розвиває фантазію і уяву. По-друге, це наукова фантастика. Фантастика, це та ж сама велика Література, проте вирізняється фантастичним допущенням. Це означає, що події книги неможливі у даний час, але можливі в принципі, бо виходять із наукової картини світу. Фантастика примушує думати і замислюватися над невирішеними на сьогодні загадками природи чи суспільними проблемами. Ну і, нарешті, науково-популярна література, цей передпокій науки. Її відмінність – вихід за межі художньої літератури, однак це не означає, що в таких книгах багато формул і сухих фактів. Як правило, у подібних працях виклад матеріалу подано яскраво, цікаво, популярно.
Нижче представлені зразки кожного з перелічених жанрів.

«Коти-вояки» (англ. Warriors) — серія пригодницьких романів-фентезі для підлітків. У центрі сюжету — клани диких котів, які потрапляють у неймовірні пригоди, намагаючись захистити свою територію і своє життя. Серія видається у Великій Британії з 2003 року і дотепер. За цей час вона потрапила до списку світових бестселерів за версією «Нью-Йорк Таймс» і стала популярною у багатьох країнах світу. Згодом назву першої серії було змінено на «Коти-вояки: пророцтва починаються». У Зіньківській ЦРБ є у наявності книги 1, 5 і 6 з серії «Початок пророцтв» та 1 і 2 з серії «Нове пророцтво».
…Хатнього котика Рудька давно вже манять лісові хащі. Йому часто сниться один той самий сон, як він полює за здобиччю і вдихає свіжі запахи лісу. І ось одного разу сон стає реальністю — Рудько потрапляє до диких лісових котів, що ведуть війну за територію, за право полювати і мати їжу. У нього є вибір: або повернутися назад до своїх хазяїв і бути живою іграшкою, або випустити на волю свої дикі інстинкти і стати справжнім вояком Клану…
Толкін Дж. Р. Р. Берен і Лутієн / За редакцією Крістофера Толкіна та з ілюстраціями Алана Лі; переклала з англійської Олена О'Лір. – Львів: Видавництво «Астролябія», 2018. – 320 с. — книга Дж. Р. Р. Толкіна, яку було видано посмертно його сином Крістофером Толкіном і видавництвом HarperCollins 1 червня 2017 року. У цій книзі на основі низки прозових та поетичних творів Дж. Р. Р. Толкіна реконструйовано цілісний епос про смертного Берена, сина Барагіра, і безсмертну ельфійку Лутієн Тінувіел, історію їхнього кохання і пригоди. Толкін написав декілька версій цього сказання, остання версія є у «Сильмариліоні», також сказання згадується у «Володарі перснів». Історія відбувається під час Першої епохи Середзем'я, приблизно 6500 років до подій «Володаря перснів». Першу зав’язь цього сюжету — «Сказання про Лутієн Тінувіель і Берена» — було створено 1917 року, невдовзі після повернення Толкіна з фронтів Першої світової війни та одруження з Едіт Мері Бретт. У сповнених високої поезії óбразах закоханих, які належать до різних світів — людей та ельфів, Дж. Р. Р. Толкін вбачав уособлення себе самого та своєї дружини, і за його заповітом на їхньому надгробку було викарбувано: «Берен» і «Лутієн». Крістофер Толкін, упорядник книжки, присвятив її своїй дружині Бейллі — і в такий спосіб засвідчив вірність батьковій поетичній візії ідеального шлюбу.

 Ґейман Н. Американські боги : Роман / Ніл Ґейман ; Пер. англ. Г. Герасим, О. Петіка. – К.: Видавнича група КМ-БУКС, 2018. – 696 с. — четвертий прозовий роман Ніла Ґеймана. Деякі теми, порушені в романі, були раніше підняті в графічних романах серії «Пісочний чоловік». У романі «Американські боги» поєднуються елементи американської культури, фентезі та різні переплетіння давньої та сучасної міфології. Книга базується на образі загадкового і мовчазного головного героя на ім'я Тінь (англ. Shadow). Після публікації у 2001 році, вже наступного року книга отримала премію «Г'юго» за найкращий роман, премію «Неб'юла» за найкращий роман і премію імені Брема Стокера. 2002 року роман також номінувався на премію Британської асоціації наукових фантастів, 2003 року здобув премію «Ґеффен» за найкращий перекладений фентезійний роман.
У книзі розповідається про пригоди колишнього ув'язненого Тіні Муна, якого достроково випустили з в'язниці через загибель його дружини в автокатастрофі. Він стає попихачем і охоронцем містера Середи (Mr. Wednesday), який подорожує Америкою та зустрічається з колегами і знайомими. Незабаром з'ясовується, що Середа — інкарнація Одіна, який збирає американські втілення Старих Богів з давньої міфології для епічної битви з Новими Американськими Богами, проявами сучасного життя і технологій (такими як інтернет та мас-медіа).
 Дяченки М. та С. Цифровий: роман / Марина та Сергій Дяченки; пер. з рос. О. Негребецького; худож.-оформлювач Н.С. Галавур. – Харків: Орбіта, 2018. – 326 с. – роман, що вперше був виданий 2009 року видавництвом «Эксмо». Це друга книга умовного циклу Дяченків «Метаморфози».
Арсен Сніжицький, чотирнадцять років (скоро буде п’ятнадцять). Це в реалі. Але реальне життя його не дуже цікавить. Арсен — ґеймер, природжений ґеймер, для якого гра — і є життя. У грі він майже всемогутній Міністр, у якого є влада і гроші. Та влади і грошей завжди на всіх не вистачає, як в реалі, так і у грі. І Міністр програв, був страчений прилюдно на головній площі віртуального міста... Це кінець?.. Та ні, це тільки початок, початок нової гри. Максим — преферансист з нічного Інтернет-клубу. Максим може все, майже все. Причому у реальному житті. Чи все ж таки у грі?.. Так чи інакше, Арсен починає співпрацювати із Максимом. Велика Гра починається...
 Лука Новеллі. Тесла та машина на космічній енергії / Пер. з італ. Поліна Кожушина. – К.: «К.І.С.», 2018. – 112 с. – науково-популярна книга про великого науковця і цікаву людину. Мрійник, геній, винахідник та альтруїст. Нікола Тесла — батько багатьох технологій, якими ми користуємося щодня. Він винайшов змінний струм та електродвигуни, радіопередавання та пульт дистанційного керування. Навіть радар та літаки вертикального злету спроектував наш неймовірний Нікола. Тепер він, нажаль, не дуже відомий, хоча багато хто вважав, що його називатимуть найвизначнішим науковцем двадцятого століття, а може й найбільшим науковцем усіх часів.
Після низки корисних винаходів, які одразу увійшли в ужиток, Тесла направив свої сили на дослідження системи, здатної надати всій планеті невичерпне джерело екологічно чистої та абсолютно безплатної енергії! Перед вами його життя. Історія його перемог і поразок. А також деякі його неймовірні винаходи.

Мічіо Кайку — американський науковець японського походження у галузі теоретичної фізики та екології. Обіймає посаду професора теоретичної фізики у міському коледжі та університеті міста Нью-Йорк. Автор багатьох книг та науково-популярних статей. Найвідоміші серед них — Фізика Неможливого (2008), Фізика Майбутнього (2011) та Майбутнє Розуму (2014), які також входять до числа бестселерів. Коментує важливі екологічні та інші значні події на різних каналах американського телебачення як науковий фахівець. Його технічні книги з фізики є обов'язковими у всьому світі для аспірантів найважливіших лабораторій з фізики. Відомий футуролог.
У книзі Мічіо Кайку. Фізика майбутнього / Переклала з англ. Анжела Кам’янець . – Львів: Літопис, 2017. – 432 с. автор замислюється над можливостями технологічного розвитку у ближніх 100 років. Беручи до уваги думки відомих у своїх галузях вчених, серед яких є лауреати Нобелівської премії, Мітіо Каку викладає власне бачення майбутнього розвитку в медицині, інформаційних технологіях, винаходах у сфері штучного інтелекту, нанотехнологіях та енергетиці. Автор сподівається, що його прогнози на 2100 рік будуть такі ж успішні, як і Жуля Верна в його романі "Париж Двадцятого століття" 1863 року.
У книзі Мічіо Кайку. Майбутнє розуму / Переклала з англ. Анжела Кам’янець . – Львів: Літопис, 2017. – 408 с. автор розповідає про історію мозку, про сучасні інструменти, що дозволяють не тільки дослідити структуру мозку, але і стежити за його роботою. Він пише про технології, які можуть дати можливість записувати спогади і сни, читати думки і практикувати телекінез. Окремий розділ присвячений зміненим і альтернативним формам свідомості і можливостям управління мозком в боротьбі з депресією, хворобою Паркінсона і синдромом Альцгеймера. Те, що про все це пише не нейробіолог, а фізик, на думку автора, є перевагою книги, оскільки це дає можливість по-новому поглянути на предмет дослідження.
Щиро запрошуємо до читального залу та абонементу Зіньківської ЦРБ прочитати ці та інші не менш цікаві книги, що нещодавно надійшли до фондів нашої книгозбірні. Дізнаваймось про нове, відкриваймо нові, незнані світи. Світи фантазії та науки!

Немає коментарів:

Дописати коментар